NOVÝ OLTÁŘ

JAK PŘEDÁVAT VÍRU BUDOUCÍ GENERACI ?   MÁ NÁM JÍT O BUDOVÁNÍ CÍRKVE

Z řad farníků a pastorační rady byla na podzim roku 2022 nadnesena otázka, že by bylo dobré udělat nový kamenný obětní stůl, jelikož ten dřevěný, který pořídil otec Vrtílek, byl zamýšlen jako provizorní a nyní je již napaden červotočem, což je další důvod, proč by bylo dobré nahradit jej novým. Oltář by měl být středobodem kostela. Proto proběhlo 12.9. 2022 hlasování pastorační a ekonomické rady farnosti, kde se kromě odsouhlasení NOVÉHO OLTÁŘE odsouhlasil i návrh, aby byly příspěvky na liturgický prostor násobeny dvěma a děleny mezi náš kamenný oltář a potřeby živé církve (misie, charitu a pod.).

Architektonická studie byla svěřena zkušenému architektovi Ing. Arch. Ivu Skoumalovi. Jeho studie posloužila jako základ pro smlouvu o vytvoření autorského díla s akademickým sochařem Petrem Váňou. Smlouva byla schválena Arcibiskupstvím Olomouckým 6.11.2023.

CESTA DO ITALSKÉ CARRARY

V pondělí 11. prosince, brzy ráno, jsme se s ak. sochařem Petrem Váňou vydali autem do kamenolomu v italské Carraře. Cesta byla náročná, ale bez problémů. Přespali jsme ve stejnojmenném hotýlku „Carrara“.

V úterý následovalo jednání s majitelem jednoho z lomů, který nás vyvezl do kopců, kde těží kámen a má tam také sklad vytěžených bloků, ze kterých si Petr Váňa vybral jak oltářní desku, tak blok na podstavu obětního stolu, ambon, kříž a sedes. Ukázal nám celý areál lomů a historickou kamenickou vesničku, ve které žijí kameníci po mnoho staletí. Lomy v  Carraře existovaly již v  dobách římského impéria. Vesnička žije dnes také z turistického ruchu, a proto jsme tam mohli i poobědvat.

Po prohlídce lomu v kopcích jsme se ještě ve městě pomodlili v chrámu sv. Ondřeje, apoštola. Tento chrám je historickým, kamenickým skvostem. Kostel není pouze obložen mramorem, ale je celý z mramoru, bez použití cihel.

Ve středu ráno jsme se vydali na zpáteční cestu domů. Cestou jsme promysleli návaznost prací, které nás čekají. Vzhledem k  tomu, že se již vyrábí dlažba z  bračského mramoru a  bude přivezena do republiky již v březnu, tak dlažbu krátkodobě uložíme přímo v  kostele a  po Velikonocích, v  druhé polovině dubna, bude dlažba v  presbytáři položena včetně osazení schodů. Zatím, i díky štědrým dárcům, vycházíme dobře, bez dluhů, ale již budeme muset vyhlásit sbírky na toto velké dílo. Pro někoho je pohodlnější přispívat z účtu. Číslo běžného účtu farnosti Zvole je uvedeno na nástěnce ve zvolském kostele a našich webových stránkách farnosti.

Příspěvky dle rozhodnutí pastorační a ekonomické rady farnosti dělíme stejným dílem mezi náš kamenný oltář a oltář církve (misie, charitu a pod.)

P. František Eliáš

SPLÁTKY

2023 – již splaceno 500 000 Kč

2024 – splaceno 400 000 Kč (potřeba 1 000 000 Kč)